TRADYCYJNY POLSKI BIGOS

Dziś mam dla Was przepis na TRADYCYJNY BIGOS z białej i kiszonej kapusty ze śliwkami, suszonymi grzybami i mięsem.
Znawcy twierdzą, że im więcej gatunków mięsa i wędlin, tym bigos będzie miał lepszy smak, ja myślę, że bardzo łatwo można z tym przesadzić i co za dużo, to niezdrowo.
Dlatego, dodanie kiełbasy, boczku, łopatki wieprzowej i wołowej, to idealny i wystarczający mięsny dodatek do bigosu 🙂
Sekretem udanego bigosu jest dodatek czerwonego wytrawnego wina, to zawsze podniesie walory smakowe. Nawet podczas każdego kolejnego odgrzewania, dobrze jest podlać bigos odrobiną czerwonego wina.
Składniki:
- 1 kg kapusty kiszonej
- 0,5 kg świeżej kapusty białej
- ok. 500 g łopatki wieprzowej
- ok. 200 g łopatki wołowej
- 200 g wędzonego boczku
- 350 g kiełbasy
- 4o g suszonych grzybów
- 150 g suszonych śliwek
- 1 — 2 łyżki cukru
- 2 średniej wielkości cebule
- 2 ziarna ziela angielskiego
- 5 ziaren pieprzu czarnego
- 2 liście laurowe
- 2 nasiona jałowca
- 2 goździki
- sól, pieprz, lubczyk
- smalec do smażenia
- 1 szklanka czerwonego wytrawnego wina
Sposób przygotowania:
- Grzyby wrzucamy do niedużego garnka i zalewamy 500 ml zimnej wody. Zostawiamy na parę godzin do namoczenia.
- Namoczone grzyby, gotujemy w tej samej wodzie, w której się moczyły, przez około 30 minut. Po tym czasie grzyby kroimy w paski, a wywar zachowujemy, bo dodamy go później do bigosu.
- Kapustę kiszoną płuczemy na sitku, osączamy, drobno kroimy i przekładamy do największego garnka jaki macie w kuchni – najlepiej takiego, w którym mieści się 6 l.
- Kapustę kiszoną zalewamy wodą, tak, by zakryła kapustę i gotujemy do miękkości pod przykryciem około 1 godziny.
- Białą kapustę oczyszczamy z zewnętrznych liści, szatkujemy, zalewamy małą ilością wrzącej wody, dodajemy 1 łyżeczkę soli i gotujemy do miękkości przez 30 minut.
- W tym czasie kroimy mięso w kostkę – będziemy je obsmażać na smalcu. Obsmażoną wołowinę przekładamy do rondelka, zalewamy 1/3 szklanki wody i dusimy przez ok. 30 min. Następnie obsmażamy łopatkę wieprzową i dodajemy ją do wołowiny.
- Na tej samej patelni podsmażamy pokrojone w ćwiartki cebule, a następnie dodajemy je do mięs i dusimy jeszcze przez 30 min.
- Ugotowane kapusty odcedzamy i łączymy w jednym garnku. Dodajemy pokrojone grzyby i wywar grzybowy oraz przyprawy: ziele angielskie, pieprz, liście laurowe, nasiona jałowca i goździki.
- Do garnka z kapustą dodajemy podduszone mięso z cebulą.
- Boczek kroimy w kosteczkę, smażymy, aż się zarumieni i dorzucamy go do kapusty.
- Na tłuszczu wytopionym z boczku podsmażamy pokrojoną w kostkę kiełbasę i także wrzucamy ją do garnka z kapustą i mięsem. Mieszamy zawartość garnka.
- Dodajemy pokrojone w paski śliwki oraz wino.
- Do kapusty dodajemy przyprawy, tj. 1 ½ łyżeczki pieprzu i 2 łyżki suszonego lubczyku, cukier, mieszamy i zostawiamy bigos na mały ogniu przez godzinę.
- Bigos po ugotowaniu przyprawiamy ewentualnie do smaku solą i pieprzem, pozostawiamy do ostygnięcia, a następnie odstawiamy w chłodne miejsce.
- Przez kolejne 2- 3 dni bigos zagotowujemy, gotujemy przez parę minut i ponownie schładzamy. Bigos z czasem przechodzi smakiem i nabiera aromatu. Na trzeci dzień bigos jest gotowy do spożycia. Można go również zamrozić lub gorący przełożyć do słoików, zakręcić, pozostawić do ostygnięcia, wstawić do lodówki.